Pomoc dla Tomasza Witkowskiego.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego
Dziewiąta odsłona Narodowego Czytania odbyła się w naszej szkole 4 września.
Para Prezydencka do tegorocznego wspólnego czytania wybrała Balladynę Juliusza Słowackiego, dlatego na początku naszego spotkania uczennice Oliwia Płotka oraz Zuzanna Kamińska przedstawiły najważniejsze informacje o poecie. Następnie najciekawsze dialogi bohaterów tragedii w mistrzowskim stylu odczytali goście: Dyrektor Szkoły Anna Błaszkowska, Przewodnicząca Rady Rodziców Joanna Czepek, Wójt Gminy Kurzętnik Wojciech Dereszewski, Ksiądz Proboszcz Bernard Zakrzewski, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kurzętniku Roman Lewicki, Wicedyrektor Szkoły Arkadiusz Kamiński. Później scenę w chacie Wdowy w efektownej scenerii przedstawili uczniowie klas VIII i VII: Aleksandra Auda, Roksana Cegielska, Oliwia Gawińska, Nikola Styborska, Adrian Domżalski.
Na koniec koordynatorki akcji: pani Ewa Leśniewska i Emilia Wierzchołowska zachęciły uczniów klas IV - VII do poznania całości utworu oraz serdecznie podziękowały gościom. Ze względu na potrzebę zachowania dystansu społecznego uczniowie młodszych klas zostali zapoznani z ideą Narodowego Czytania przez wychowawców.
5
Bezpieczna Droga do Szkoły
Wakacje za nami, rozpoczął się nowy rok szkolny. Nastał czas nie tylko nauki ale również codziennego pokonywania drogi do szkoły i ze szkoły do domu. Wraz z pierwszym dniem września, policjanci rozpoczęli działania „Bezpieczna droga do szkoły 2020”, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w rejonie placówek oświatowych.
Z dniem 1 września, rozpoczął się nowy rok szkolny a wraz z nim ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Warto przypomnieć naszym pociechom jak i innym uczestnikom drogi, kilka zasad bezpieczeństwa na drodze.
Mamo, Tato:
- Dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład. Na ulicy poruszaj się w odpowiedzialny i przemyślany sposób. Dzieci podświadomie naśladują zachowanie rodziców i w ten sposób prawie instynktownie przyswajają sobie podstawowe zasady zachowania się w ruchu drogowym.
- Zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących. Noszenie elementów odblaskowych to bardzo ważny element zwiększający bezpieczeństwo na drodze
- Ucz i przypominaj zasady prawidłowego poruszania się po drodze.
- Wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu.
- Zwróć uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbaj, by pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.
- Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
- Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
- Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).
Nauczycielu:
- Odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego, przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze.
Kierujący pojazdami:
- W rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.
- Obserwuj warunki w jakich się poruszasz, dopasowując styl jazdy do zmian pogodowych.
- Nie spiesz się, nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków.
- Utrzymuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed Tobą.
- Odpowiednio wcześnie sygnalizuj planowane manewry.
- Sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność.
- Nigdy nie kieruj pod wpływem alkoholu.
Dzieci:
- Przez ulicę przechodźcie w miejscach wyznaczonych. Zanim przejdziecie przez jezdnię, zatrzymajcie się na brzegu chodnika. Spójrzcie czy nic nie nadjeżdża z lewej, a potem z prawej strony. Jeszcze raz upewnijcie się i spójrz w lewo, jeśli droga jest wolna –przejdźcie na drugą stronę.
- Poza miastem, jeżeli nie ma chodników, zawsze idźcie poboczem z lewej strony jezdni, tak żebyście widzieli nadjeżdżające pojazdy.
- Omijajcie miejsca niebezpieczne, w których może spotkać Was coś złego. Lepiej unikać ryzykownych skrótów, grożących przykrymi wypadkami.
- Pamiętajcie, aby nigdy nie przebiegać przez jezdnię, a przez tory kolejowe przechodzić tylko na wyznaczonych przejściach, wyposażonych w zapory i sygnalizację świetlną.
- Jeśli nieznajomy zapyta Was o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadajcie z nim do samochodu, którym jedzie.
Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły 2020” adresowana jest nie tyko do dzieci,ale również do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Pamiętać bowiem należy, że to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w edukacji i kształtowaniu zachowań małego uczestnika ruchu. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dobry przykład swoim pociechom i rozmawiać z nimi o właściwym korzystaniu z drogi. W ten sposób kilkulatki nauczą się jak dbać o własne bezpieczeństwo i z każdym dniem będą coraz bardziej samodzielne. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.
Wakacyjny literacki sukces Marysi
Uczennica naszej szkoły Maria Gruźlewska wzięła udział w ogólnopolskim konkursie literackim pn. Poezja na dobry humor zorganizowanym przez Centrum Spotkań Europejskich ŚWIATOWID w Elblągu. Zadaniem uczestników było napisanie wiersza o tematyce Tęsknota za dostępem do kultury w czasach pandemii. Marysia znakomicie poradziła sobie z tym wyzwaniem i zajęła I miejsce w kategorii wiekowej 6 - 12 lat. Pracę konkursową można obejrzeć na fanpageu CSE Światowid na Facebooku.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021.
Dnia 2 września 2020 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2020/2021. W kościele pw. św. Jana Chrzciciela odbyła się uroczysta msza święta z zachowaniem reżimu sanitarnego. Pani Dyrektor Anna Błaszkowska skierowała kilka ciepłych słów do uczniów oraz rodziców na rozpoczęcie nowego roku, wspomniała o 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przypomniała zasady bezpieczeństwa oraz przedstawiła nowych nauczycieli oraz wychowawców klas. Spotkania z uczniami miały charakter inny niż zwykle ze względów bezpieczeństwa na czas pandemii. Uczniowie klas przechodzili do wyznaczonych sal tylko z wychowawcą. Mamy nadzieję, że ten nowy rok szkolny będzie owocował w wiele sukcesów edukacyjnych naszych uczniów.
List Ministra Edukacji Narodowej.
Warszawa, 28 sierpnia 2020 r.
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
wkrótce rozpoczniemy nowy rok szkolny 2020/2021. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół i swoich codziennych obowiązków. Decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych podjęliśmy po wielu rozmowach i konsultacjach z ekspertami. Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja, podobnie jak wiele innych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, powinna funkcjonować w sposób zbliżony do tego sprzed pandemii. Powrót dzieci do stacjonarnej nauki w szkołach zaplanowała również zdecydowana większość państw europejskich.
Kształcenie na odległość nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem, a najnowocześniejsze nawet technologie nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. Przedłużająca się izolacja może w dalszej perspektywie przynieść wiele negatywnych skutków. Chodzi nie tylko o rozwój intelektualny i mniejszą efektywność procesu kształcenia na odległość, ale również o przygotowanie młodego człowieka do dorosłości, do życia w społeczeństwie, które w dużym stopniu kształtuje się w środowisku szkolnym.
Rozumiem obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz dyrektorów, a także rodziców – to nasz priorytet. Dlatego też przygotowaliśmy odpowiednie regulacje prawne, wytyczne i zalecenia, które w przypadku większego zagrożenia epidemicznego pozwolą na wprowadzenie adekwatnych do danej sytuacji działań i środków. Stworzyliśmy elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość realizowania nauczania w trybie mieszanym lub zdalnym zarówno dla całej szkoły, jak i poszczególnych oddziałów. Umożliwiliśmy także dyrektorom wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na terenie danej placówki.
Stale współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym i na bieżąco reagujemy na sytuację. Wspieramy dyrektorów i organy prowadzące w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Umożliwiamy dyrektorom zamówienie maseczek i płynów do dezynfekcji na potrzeby szkół. Przekażemy szkołom również termometry bezdotykowe. Środki te będą bezpłatnie dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia.
Wszystkim nam zależy na bezpiecznym powrocie dzieci do szkół. Chcemy, aby uczyły się one razem z rówieśnikami, przy wsparciu ze strony nauczycieli i dyrektorów. Jestem przekonany, że wspólne, odpowiedzialne działania ograniczą ryzyko oraz pozwolą na funkcjonowanie szkół i placówek w tradycyjnej formule.
Nowy rok szkolny to, obok kwestii związanych z bezpieczeństwem, także nowe wyzwania edukacyjne i kierunki działania. Chcemy, aby nauka w szkole rozwijała umiejętności, które pozwolą młodym ludziom mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata. Stąd nacisk na kształtowanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności u uczniów. Ważnym elementem edukacji powinno być także stałe rozwijanie kompetencji cyfrowych, w tym bezpieczne i efektywne korzystanie
z nowych technologii.Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w wychowaniu młodego człowieka – uczy szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego. Rok 2020 to rok wielu rocznic historycznych ważnych dla kształtowania polskiej tożsamości narodowej i pamięci zbiorowej. W maju świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, a w sierpniu – 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wkrótce obchody podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, a także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Znajomość tych wydarzeń jest kluczowa zarówno dla patriotycznego wychowania młodego pokolenia, jak również dla lepszego i pełniejszego zrozumienia procesów, które dzieją się współcześnie. Chciałbym, aby te rocznice znalazły należne im miejsce w toku edukacji.
Nie możemy zapomnieć o wychowaniu uczniów nie tylko na dobrych obywateli, ale i po prostu dobrych ludzi. Kształtowanie właściwej postawy moralnej młodego pokolenia Polaków to także bardzo ważne zadanie szkoły.
U progu nowego roku szkolnego życzę wszystkim, aby był on spokojny i bezpieczny, a także obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze. Jestem przekonany, że wytrwałość w nauce i konsekwentne rozwijanie swoich talentów pozwoli uczniom osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce i w czerwcu przyszłego roku z dumą odebrać szkolne świadectwa.
Z wyrazami szacunku
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Bezpieczny powrót do szkoły- zasady dla uczniów, rodziców oraz wytyczne w transporcie publicznym.
Dojazdy/odjazdy w roku szkolnym 2020/2021.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021.
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
z powodu trwającego zagrożenia epidemiologicznego i konieczności zachowania reżimu sanitarnego w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się na boisku szkolnym z zasadami podziału na strefy klasowe oraz bezpieczne odstępy między uczniami o godzinie 9.15 dnia 1. września 2020 r.
Msza Święta inaugurująca nowy rok szkolny odbędzie się w Kościele św. Jana Chrzciciela w Brzoziu Lubawskim o godzinie 8.30.
W przypadku niekorzystnej pogody pierwszego dnia września odbędą się spotkania klasowe z wychowawcami klas.
Punkt przedszkolny, oddział „0”, klasa VII i VIII- wejście od strony boiska. Klasa I, II, III, IV, V oraz VI- wejście główne.
W trosce o bezpieczeństwo i reżim sanitarny, rodziców prosimy o niewchodzenie na teren szkoły. Przypominamy o konieczności zachowania przed szkołą dystansu społecznego minimum 1,5 metra. Wyjątek stanowią Rodzice uczniów klas 0, I oraz punktu przedszkolnego, którzy przychodzą na spotkanie z dziećmi (jeden rodzic). Na terenie placówki rodziców obowiązuje zakrycie ust i nosa oraz dezynfekcja rąk przed wejście do budynku szkoły.
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim
Anna Błaszkowska
Podręczniki do religii na rok szkolny 2020/2021
SZKOŁA W BRZOZIU LUBAWSKIM PRZYJAZNA WODZIE
Z ogromną przyjemnością informujemy, iż Szkoła Podstawowa im. Orła Białego
w Brzoziu Lubawskim w ramach udziału w Programie Edukacyjnym Wód Polskich AKTYWNI BŁĘKITNI, zdobyła Certyfikat „Szkoły przyjaznej wodzie”. Certyfikat został przekazany z rąk Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW WP w Gdańsku
w podziękowaniu za zrealizowane działania z zakresu edukacji wodnej w roku szkolnym 2019/2020.Serdecznie dziękujemy za wyróżnienie.
Zmiana godzin pracy sekretariatu
Udanych wakacji!
Przodownicy nauki w roku szkolnym 2019/2020:
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
W dniu dzisiejszym, zakończył się rok szkolny 2019/2020, który zdecydowanie był inny od wszystkich. Wychowawcy indywidualnie w klasach rozdawali świadectwa swoim wychowankom. Nie zabrakło listów gratulacyjnych i pochwalnych.
Na sali gimnastycznej, odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klasy ósmej. Zebranych absolwentów, rodziców klasy VIII oraz wychowawców powitała Dyrektor Szkoły – Pani Anna Błaszkowska. Następnie wyróżniono uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce oraz wzorowe lub bardzo dobre zachowanie oraz nagrodzono najlepszego absolwenta szkoły. Wszystkim absolwentom wręczono świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, dyplomy absolwenta oraz upominki.
Podziękowania przekazano również uczniom, którzy w sposób szczególny wykazali się w organizacjach szkolnych. Nagrodzono uczniów, którzy reprezentowali: Samorząd Szkolny, Drużynę Harcerską, Wolontariat, Bibliotekę. Podziękowania oraz statuetki
za szczególne osiągnięcia uzyskane w zajęciach sportowych, wręczył Wicedyrektor Szkoły – Pan Arkadiusz Kamiński. Podziękowania złożyli uczniowie, rodzice oraz wychowawca klasy – Pani Alicja Głowacka.Dodatkowo, Wójt Gminy Kurzętnik szczególnym wyróżnieniem objął najlepszych uczniów, którzy w mijającym roku szkolnym osiągnęli ponadprzeciętne wyniki w nauce
i zdobyli znaczne sukcesy sportowe i artystyczne. Bony podarunkowe dofinansowane przez Ośrodek Narciarski „Kurza Góra”, zostały wręczone wszystkim uczniom wyróżnionym z klas IV-VIII. Serdecznie dziękujemy !Wszystkim życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji, a szczególnie naszym absolwentom realizacji celów i spełnienia marzeń!
8
Rozstrzygnięcie The Big Challenge
Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w zdalnej edycji europejskiego konkursu języka angielskiego The Big Challenge. Dnia 12 maja do konkursu przystąpiło 24 uczniów z naszej szkoły na 4 poziomach zaawansowania. Najlepsze wyniki uzyskali w swoich kategoriach: Wiktor Wilkowski, Nikodem Dobies, Oliwia Gawińska i Kajetan Czajkowski. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do dalszej pracy nad rozwojem umiejętności językowych z języka angielskiego.
Certyfikat "Moje zdrowie - moja siła, wielka moc"
Dzieci z punktu przedszkolnego brały udział w ogólnopolskim projekcie z zakresu edukacji prozdrowotnej i profilaktyki uzależnień ,,Moje zdrowie - moja siła, wielka moc".
Głównym celem projektu było wychowanie zdrowego, aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą przedszkolaka.
Projekt realizowany był przez cały rok szkolny 2019/2020
Dziękujemy dzieciom oraz ich rodzicom za zaangażowanie w poszczególne moduły.
LAUREAT KONKURSU PLASTYCZNEGO
Mamy zaszczyt poinformować, iż uczeń naszej szkoły – Robert Jacuński – zdobył III miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci pn. „Bezpiecznie na wsi, nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”, zorganizowanym przez Placówkę Terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Nowym Mieście Lubawskim. Serdecznie gratulujemy!W związku z sytuacją epidemiczną w kraju, sposób przekazania nagród zostanie ogłoszony w późniejszym terminie.
Wyniki Kangura Matematycznego
Miło nam poinformować, że uczeń klasy drugiej Patryk Waruszewski uzyskał wynik bardzo dobry w Kangurze Matematycznym, trójka uczniów z klasy czwartej: Juna Tausend, Marcel Malinowski i Piotr Rogowski oraz jeden uczeń z klasy szóstej Mateusz Figurski otrzymali wyróżnienie. Gratulujemy!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie