Zachęcamy do udziału!
Majowe święta
Przed nami trzy majowe dni świąteczne : Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe 3 Maja.
1 maja – Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Geneza święta związana jest głównie z walką o godziwe warunki pracy i płacy. W Polsce po II wojnie światowej, w okresie PRL-u, święto 1 maja było obchodzone bardzo uroczyście. Obchody przeobraziły się w propagandowy rytuał mający legitymizować władzę. Tak uroczyste obchody znikły po upadku PRL.
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto obchodzone od 2004 r. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, a także promować postawy patriotyczne. Powszechne stało się noszenie 2 maja biało-czerwonej kokardy narodowej.
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja . Święto upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r. Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto. W Polsce święto to obchodzone jest od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u zostało zniesione i następnie, w 1990 roku, przywrócone.
Żywa lekcja historii
W związku ze zbliżającym się Świętem Narodowym Trzeciego Maja zachęcamy do odbycia krótkiej lekcji historii za pośrednictwem prezentacji interaktywnej. Miłej nauki!
230. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja
Już niedługo będziemy obchodzić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku mija już 230 lat od radosnego majowego poranka, kiedy wołano: „WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM! WIWAT WSZYSTKIE STANY!"
Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić dzieciom rolę i znaczenie takich słów, jak: Ojczyzna, Patriotyzm. Daje też możliwość przybliżenia kilku faktów z historii Polski, często zapomnianych przez dzieci.
Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo i minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Efektem ich niestrudzonych wysiłków było w końcu odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Rozstrzygnięcie konkursu „Kto Ty jesteś? Polak mały”
Dnia 29 kwietnia 2021 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o tematyce patriotycznej „Kto Ty jesteś? Polak mały”. Konkurs skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym. Celem konkursu było rozbudzanie wśród dzieci zainteresowań swoją narodowością, miejscowością, jej historią; rozwijanie wyobraźni plastycznej i kreatywności, doskonalenie sprawności manualnej. Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych.
Komisja konkursowa przyznała uczestnikom następujące miejsca:
Punkt Przedszkolny – 3-4-5-latki:
I miejsce: Lena Wiśniewska
II miejsce: Antonina Czajkowska
III miejsce: Paweł Dworznik, Fabian Jakubowski
Oddział Przedszkolny – 6 – latki:
I miejsce: Oliwia Haska
II miejsce: Kacper Mirosław
III miejsce: Zuzanna Patalon, Wiktor Rochewicz
Pani Dyrektor Anna Błaszkowska wręczyła wszystkim dzieciom nagrody oraz dyplomy.
2
Powrót do nauki stacjonarnej
"Kubusiowi Przyjaciele Natury"
Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim otrzymała certyfikat za udział w jednym z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych, który jest poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat.Przez cały rok w punkcie przedszkolnym realizowane były treści i zadania zawarte w materiałach edukacyjnych programu. Dzieci wzbogaciły i poszerzyły wiedzę na poszczególne tematy:- Dbam o rośliny i zwierzęta.- Dbam o aktywność fizyczną.- Dbam o siebie i jem warzywa i owoce.- Dbam o zasoby naturalne (powietrze, wodę, energię).- Dbam o segregację śmieci i tworzę z nich coś nowego.- Dbam o naturę.- Dbam o środowisko i oszczędzam pieniądze.Serdecznie dziękujemy za wyróżnienie!
Muzyczny Dzień Ziemi w oddziale przedszkolnym.
Dzień Ziemi w punkcie przedszkolnym
- 7
Kangur Matematyczny 2021 za nami
Dnia 22 kwietnia 2021 r. w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny 2021" - najpopularniejszy szkolny konkurs matematyczny organizowany przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Patronami konkursu są: Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych oraz szkół średnich. Biorą w nim udział dzieci i młodzież z ponad 30 krajów. W tym roku uczniowie pisali test na sali gimnastycznej z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Konkurs miał charakter jednorazowego testu, na rozwiązanie którego uczniowie mieli 75 minut.
W naszej szkole do konkursu przystąpili uczniowie z poszczególnych kategorii:
- w kategorii Żaczek (5 osób z klasy II)
- w kategorii Maluch (2 osoby z klas III, IV)
- w kategorii Beniamin (2 osoby z klas V i VI)
- w kategorii Kadet (2 osoby z klas VII, VIII)
Każdy z uczestników konkursu otrzymał jeden z wariantów
układanki przestrzennej w formie breloczka.
Dziękujemy za udział w konkursie i czekamy z niecierpliwością na wyniki.
Wyniki konkursu „Gorączka Złota” organizowanego przez SK PCK
Ogółem zebrano 101,6 kg monet
I miejsce: Waruszewska Amelia – 25 kg kl. III
II miejsce: Styborska Nikola – 21,2 kg kl. VIII
III miejsce: Gruźlewski Bartek – 19kg kl. II
Wyróżnieni uczniowie: Kotewicz Kacper, Wiśniewska Lena, Waruszewski Patryk, Beszczyński Filip, Zagórska Magda, Cegielski Nikodem, Mirosław Kacper, Mirosław Filip, Kraskowski Michał, Rochewicz Wiktor, Rochewicz Julia, Cegielska Maja, Patalon Zuzia, Styborska Amelia.
Dziękujemy wszystkim biorącym udział w konkursie za tak duże zaangażowanie. Termin odbioru dyplomów i nagród zostanie przekazany na Librusie. Wyniki konkursu na etapie rejonowym zostaną ogłoszone w maju. Gratulacje!
Obchody Światowego Dnia Ziemi
Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu
Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. W ramach obchodów miesiąca autyzmu, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim, uczestniczyli w lekcjach wychowawczych poświęconych spektrum autyzmu według scenariuszy Fundacji JiM Autyzm Help. Bardzo chętnie włączyli się w szkolną inicjatywę „Zaświeć się i ubierz na niebiesko”. Dzieciom i młodzieży zaproponowano również udział w powiatowym e-konkursie plastycznym „Pomaluj mój świat na niebiesko”, organizowanym przez Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście Lubawskim.
3
Od 19 kwietnia przedszkola wracają do pracy w trybie stacjonarnym.
Święto Chrztu Polski
Dziś obchodzimy Święto Chrztu Polski upamiętniające chrzest księcia Mieszka I. Było to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości.
Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.
Więcej https://gov.pl/.../edukacja-i.../1055-rocznica-chrztu-polski #ChrzestPolski #ŚwiętoChrztu
Konkurs na komiks lub reportaż pod hasłem: #WodyToNieŚmietnik.
Z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, zaprasza uczniów szkół podstawowych, z programu Aktywni Błękitni - Szkoła Przyjazna Wodzie, do udziału w konkursie na komiks lub reportaż pod hasłem: #WodyToNieŚmietnik. Konkurs zostanie oceniony w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VIII. Uczniowie w ramach konkursu przedstawią pomysły i sposoby "czuwania" nad czystością wód, dbania o wody, sposoby czerpania korzyści z czystej wody
Celem konkursu jest podniesienie świadomości uczniów szkół podstawowych na temat zagadnień związanych z koniecznością dbania o naszą planetę w tym o czystość wód. Komiksy i reportaże mogą być wykonane dowolną techniką na kartce formatu A4/A3, bądź też w wersji multimedialnej w wybranym programie graficznym. Oceniana będzie zgodność pracy z tematyką konkursu, przejrzystość prezentowanych treści, niestandardowe pomysły, oryginalność oraz nowatorskie ujęcie tematu.
W obu kategoriach wiekowych zostaną wybrane trzy pierwsze miejsca, za które przewidziane są nagrody i dyplomy , a wszyscy uczestnicy otrzymają drobne upominki. Biblioteki szkolne wzbogacą się o publikacje książkowe Wód Polskich.
Organizatorem konkursu jest PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Konkurs trwa do 15.05.2021 r.
Wyniki zostaną ogłoszone 1 czerwca 2021. Więcej informacji w wiadomości na librusie od p. Karoliny Karbowskiej
Konkurs "Oazy bioróżnorodności na Warmii i Mazurach"
Zachęcamy do udziału w wojewódzkim konkursie plastycznym dla klas I-VIII „Oazy bioróżnorodności na Warmii i Mazurach”. Konkurs ma charakter indywidualny i polega na wykonaniu jednej kolorowej ilustracji z wkomponowanym zdjęciem na wystawę p.t. Warmia i Mazury oazą bioróżnorodności.
Praca plastyczna powinna przedstawiać autentyczne miejsce, stanowiące oazę bioróżnorodności, zaobserwowane w środowisku naturalnym lub kulturowym.
Do pracy należy dołączyć metryczkę (załącznik) wydrukowaną na kartce A-4 zawierającą:
- Imię i nazwisko autora, klasę, nazwę i adres szkoły, adres e-mail autora pracy i szkoły, tel. kontaktowy
- oryginalny tytuł dzieła
- nazwę, określenie przedstawionej „oazy bioróżnorodności” oraz lokalizację geograficzną tego miejsca
- wykaz organizmów występujących w tym miejscu (tych, które dostrzegamy, na które zwróciliśmy uwagę)
- Uzasadnienie , dlaczego uznałem to miejsce za „oazę bioróżnorodności".
Obowiązujący format pracy: kartka A-3 z bloku technicznego lub z innego usztywnionego papieru.
Praca powinna być wykonana w kolorze, dowolną płaską łączoną techniką plastyczną.
Do pracy musi być wkomponowane zdjęcie lub fragment ilustracji przedstawiający wybrany element np. rośliny, zwierzęcia, krajobrazu, zaczerpnięte z zasobów własnych lub z Internetu, z zachowaniem praw autorskich.
Użyta w pracy fotografia lub ilustracja może być umieszczona w dowolnym miejscu pracy.
Wklejone zdjęcie lub ilustracja nie może przekraczać 1/5 całości kompozycji.
Nie wolno pracy oprawiać w ramy ani nanosić na nią żadnych napisów.
PRACE WRAZ Z DOKUMENTAMI O WYRAŻANIU ZGODY I METRYCZKĄ PROSZĘ DOSTARCZYĆ DO 30.04.2021 ROKU DO SZKOŁY, PO WCZEŚNIEJSZEJ INFORMACJI DO MNIE. (WSZYSTKIE PRACE ZOSTANĄ WYSŁANE RAZEM).
Więcej informacji na stronie internetowej
https://www.wmodn.elblag.pl/.../konkurs-plastyczny-pn.../
Karolina Karbowska
11. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej
10 kwietnia 2010 roku z Warszawy do Smoleńska wystartował samolot specjalny TU-154M z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, Małżonką Prezydenta RP Marią Kaczyńską na pokładzie.
W tym dniu na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu zaplanowano uroczystości państwowe związane z upamiętnieniem 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W samolocie znajdowało się 96 osób. Wśród nich przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy wojska, reprezentanci środowisk społecznych i kościołów, a także załoga samolotu.
Wszyscy zginęli w katastrofie lotniczej, do której doszło podczas lądowania na lotnisku pod Smoleńskiem. W tym roku mija 11 lat od tego tragicznego wydarzenia.
Więcej https://www.gov.pl/.../10-kwietnia-2020-roku--pamietamy
Dzień Marchewki i innych warzyw
Przedszkolaki z punktu przedszkolnego obchodziły zdalnie Dzień Marchewki i innych warzyw .W ramach projektu „Piękna Nasza Polska Cała” dzieci zrealizowały kolejne zadanie: „Według przepisu Babci i Dziadka” - z pomocą rodziców przedszkolaki wykonały zdrowe potrawy z wykorzystaniem warzyw oraz brały udział w różnych zabawach.
18
Easter Egg Hunt
Easter Egg Hunt to popularna w Wielkiej Brytanii tradycja wielkanocna, polegająca na szukaniu przez dzieci ukrytych, najczęściej w ogrodzie, jajek. Ze względu na naukę zdalną uczniowie mieli dzisiaj okazję wziąć udział w tego typu zabawie online. Za pośrednictwem WebQuest'u uczniowie mieli wykonać zadania polegające na wyszukaniu w swoich domach odpowiednich przedmiotów. Efekty swoich poszukiwań sfotografowali i umieścili na Padlecie: https://padlet.com/dominikadembienska/208zdcyzpycfrt15
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie