W naszej szkole ważnym dniem w kalendarzu jest data października. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, od 1992 roku został zapoczątkowany jako coroczna działalność Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego. Obchody mają na celu wzrost świadomości na temat kwestii dotyczących zdrowia psychicznego na całym świecie oraz zmobilizowanie starań na rzecz jego wspierania. Zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla ogólnej kondycji człowieka oraz jego dobrego samopoczucia. Dlatego w naszej szkole został przeprowadzony Tydzień Zdrowia Psychicznego.
Uczniowie wraz z nauczycielami, wychowawcami, specjalistami podjęli szereg działań i aktywności, aby wzmocnić swoje zdrowie psychiczne. Jednym z nich było wykonanie, przez zespół klasowy wraz z wychowawcą, plakatu ilustrujące wartości : życzliwości, przyjaźni, optymizmu, szczerości, wdzięczności. Wszystkie plakaty przywieszone zostały na tablicy i przypominają uczniom jak ważne w życiu codziennym jest pozytywne nastawienie oraz traktowanie siebie z szacunkiem.
Nagrodą były bony na: brak zadania domowego, na zwolnienie z odpowiedzi ustnych, na propozycję aktywności fizycznej, na przerwę z ulubionymi utworami muzycznymi.
Zwycięzców nagrodziła Pani Dyrektor Anna Błaszkowska.
W kategorii wiekowej uczniów klas 1-3
I miejsce zdobyli uczniowie kl. 3
W kategorii wiekowej uczniów klas 4-8
I miejsce zdobyli uczniowie kl.5
II miejsce - uczniowie kl. 8
III miejsce - uczniowie kl. 4
Gratuluję kreatywności i zaangażowania.
Na lekcjach j. polskiego i j. angielskiego uczniowie tworzyli afirmacje na własny temat. Pozytywne stwierdzenia powtarzane przez nas codziennie pozwalają nam na identyfikację z nimi i wzmocnienie naszego poczucia wartości.
Kolejnym działaniem podjętym przez uczniów i nauczycieli było czytanie bajek terapeutycznych, których celem jest wsparcie emocjonalne dziecka i pokazanie świata emocji.
Na lekcjach wychowania fizycznego zostały przeprowadzone zajęcia z elementami aerobiku i relaksacji, które wywołują w człowieku pozytywne emocje.
Uczniowie klas 1-3 brali udział w warsztatach ze specjalistami pt. „Agresja-przezwyciężam ją”, których celem było wzmocnienie odporności względem agresji słownej.
Uczniowie klas 7-8 wzięli udział w warsztatach pt.„Samoocena - ja w swoich oczach/jak wzmocnić siebie”. Celem warsztatów było rozwijanie postawy w zakresie budowania adekwatnej - realnej samooceny.
Uczniowie kl. 7 wraz z wychowawcą uczestniczyli w ognisku integracyjnym pod hasłem „ Poznajmy się”.
Dziękuję uczniom i nauczycielom oraz pracownikom szkoły za wspólne działania i za zaangażowanie.
„Uśmiech kosztuje mniej od prądu, a daje więcej światła.”
Agnieszka Pielacka – psycholog szkolny