Kontynuujemy akcję „Starszy czyta młodszym”. Harcerki z 7.klasy: Roksana Cegielska, Oliwia Płotka oraz Nikola Styborska wybrały z biblioteki szkolnej stosowne do wieku i zainteresowań najmłodszych kolegów pięknie ilustrowane książeczki. Dzieciom z oddziału przedszkolnego zaprezentowały „Nie płacz, koziołku” Sergiusza Michałkowa. W punkcie przedszkolnym przeczytały „Kicia Kocia poznaje strażaka” Anity Głowińskiej.
"Starszy czyta młodszym."
Noc harcerska w naszej szkole.
Z dnia 29.11.2019r. na 30.11.2019r. spotkaliśmy się na nocce harcerskiej. Po raz pierwszy pod opieką drużynowej Marty Sokołowskiej, rodzica Agnieszki Stumskiej oraz zaproszonej absolwentki Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim Doroty Figurskiej przeżyliśmy noc w szkole, która rozpoczęła się o godzinie 18.00, a zakończyła o poranku dnia następnego. Każdy uczestnik przybył do szkoły wyposażony m.in. w śpiwór, niezbędny prowiant oraz dużą porcję dobrego humoru. Wieczór i noc obfitowały w wiele atrakcji: były pląsy, gra na gitarze i śpiew, odgadywanie szyfrów, seans filmowy, świeczkowisko. Jako pierwsza była zbiórka, na której „przysięgaliśmy” przestrzegać regulaminu naszego spotkania. Kolejnym punktem była musztra, zaprezentowanie stroju harcerza wraz z symbolami i ich znaczeniu, historia i prawa każdego harcerza. Następnie był podział na dwie grupy, które miały na celu przygotowanie dla całej drużyny posiłku tj. kolacji i śniadania. Po wstępnej organizacji planu nocki zaczęliśmy się świetnie bawić. Celem naszej nocki była integracja grupy, rozwijanie wśród uczniów komunikowania się, podnoszenie poczucia własnej wartości oraz dobrej zabawie pod opieką dorosłych.
6
Podziękowanie z Kancelarii Prezydenta RP.
W dniu dzisiejszym społeczność Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim otrzymała podziękowanie z Kancelarii Prezydenta RP za udział w tegorocznej akcji Narodowego Czytania oraz upominek książkowy w postaci okolicznościowego egzemplarza „Nowel polskich” z dedykacją Pary Prezydenckiej. Książkę można obejrzeć w bibliotece szkolnej.Dziękujemy!
SZKOŁA PRZYJAZNA OSOBOM NIEWIDOMYM
Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za udział w szóstej edycji kampanii społecznej „Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie!”, organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski na rzecz integracji osób, u których występują problemy wzrokowe, ze środowiskiem ludzi widzących.Serdecznie dziękujemy za wyróżnienie.
Spotkaniu z pszczelarzami.
2 grudnia uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z pszczelarzami, państwem Moniką i Grzegorzem Jabłońskimi, właścicielami „Pasieki Jabłońscy”. Pszczelarze w ciekawy sposób opowiedzieli i swojej pracy, zaprezentowali ul i przyrządy wykorzystywane w pracy. Uczniowie poznali mieszkańców ula i sposób opieki nad nimi. Zostali zapoznani z rodzajami owadów podobnych do pszczół, z zasadami bezpieczeństwa w sytuacji użądlenia i w czasie przebywania w pobliżu pasieki. Uczniowie poznali rośliny miododajne. Pszczelarze zaprezentowali produkty pszczelarskie – miód, pierzgę, świece woskowe. Gratulacje dla Nikodem, ucznia klasy III, który właściwie odpowiedział na pytanie gości i otrzymał w nagrodę słoik miodu.Serdecznie dziękujemy za wizytę i porcje informacji o pracy pszczelarza!
25
Dzień Wielokulturowości.
Dnia 28 listopada 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Wielokulturowości. Uczniowie na przerwach międzylekcyjnych sprawdzali swoje umiejętności językowe poprzez rozwiązywanie quizów i zadań. Troje chętnych uczniów z każdej klasy rozwiązywało testy leksykalno-gramatyczne z języków: angielskiego, rosyjskiego i niemieckiego. Zarówno ci uczniowie, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniami, jak i pozostali uczestnicy, zostali nagrodzeni upominkami. Nagrody wręczone uczniom związane były z kulturą danego kraju. Uczniowie otrzymali między innymi notesy, torby i książki w j. niemieckim, zeszyty do kaligrafii rosyjskiej oraz zakładki do książek z wizerunkiem rosyjskich pisarzy,Nieodłącznym elementem kultury kraju jest kuchnia, dlatego też odbyła się degustacja przysmaków kuchni: niemieckiej (tradycyjne niemieckie ciasto Stollen, zwykle przygotowywane na Boże Narodzenie), rosyjskiej (kwas chlebowy i tradycyjne ciasteczka z cukrem) oraz brytyjskiej (herbata Earl Grey serwowana wraz z piernikami korzennymi). Za organizację odpowiedzialne były nauczycielki języków obcych: Sylwia Drzewińska, Dominika Dembieńska oraz Marlena Kłosowska.
22
Powiatowy Drużynowy Turniej Szachowy, Grodziczno - 27.11.2019 r.
27.11.2019 r. w Grodzicznie odbył się Powiatowy Drużynowy Turniej Szachowy. W reprezentacji Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim znaleźli się: Nikola Styborska, Maria Gruźlewska, Jan Wanat, Jakub Waruszewski oraz Marcel Malinowski. Drużyna ostatecznie zajęła V miejsce w zawodach powiatowych w bardzo silnie obsadzonej konkurencji podczas tej imprezy. Gratulacje!
Kiermasz Bożonarodzeniowy dla Julki.
Mikołajkowy Turniej Szachowy, Nowe Miasto Lub. , 23.11.2019 r.
23 listopada 2019 r. w MCK w Nowym Mieście Lub. odbył się Mikołajkowy Turniej Szachowy. Impreza ma długoletnią tradycję w naszym powiecie, w tym roku odbywał się po raz 41. Uczestniczyli w nim, podobnie jak w latach poprzednich, szachiści z wielu dalszych miejscowości, np. Grudziądza, Kowalewa, Golubia-Dobrzynia, Żuromina. Ogółem startowało 80 młodych szachistów Uczestników podzielono na trzy grupy wiekowe: przedszkolaki – rocznik 2013 i młodsi, juniorzy młodsi – roczniki 2009 – 2012, juniorzy starsi – roczniki 2005 – 2008. Ze szkoły w Brzoziu Lubawskim udział brało 12 osób.
Oto wyniki naszych uczniów:
Rocznik 2013 i młodsi
- Igor Waruszewski – 2. miejsce
Rocznik 2009 – 2012
Dziewczęta 14 Chłopcy 36
- Maria Gruźlewska – 8. m-ce 1. Jan Wanat – 3. m-ce
- Wiktoria Robaczewska – 9. m-ce 2. Jakub Waruszewski - 8. m-ce
- Roksana Kowalska - 11 m-ce 3. Jan Goniszewski – 26. m-ce
- Juna Tausend - 14 m-ce 4. Kacper Kotewicz - 28. m-ce
5. Kacper Wanat - 29. m-ce
Rocznik 2005 - 2008
Dziewczęta 7
- Nikola Styborska – 2. m-ce
- Klaudia Stumska – 5. m-ce
20
„Dzień Kredki”.
22 listopada 2019 r. w przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Kredki”. Święto jest w szczególny sposób związane z dziećmi.Nie od dzisiaj wiadomo, że kredki są najlepszymi przyjaciółmi każdego przedszkolaka. Wprowadzają w świat kolorów, rysunku, rozwijają wyobraźnię, kształtują małe paluszki.Swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kredki. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się w centrum naszych oddziaływań. Przedszkolaki wysłuchały „Bajki o żółtej kredce”, a następnie wybierając odpowiedni kolor kredki, wykonały rysunek tak jak bohater z poznanej bajki. Dzieci poznały różne rodzaje kredek.Kredki wykorzystaliśmy nie tylko do rysowania i kolorowania, ale również do zabaw matematycznych, rytmicznych, ruchowych. Dzięki nim utrwaliliśmy nazwy kolorów, doskonaliliśmy umiejętność przeliczania oraz klasyfikowania.
4
Cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci.
22 listopada uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w spotkaniu z policjantką Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim- mł. asp. Ludmiłą Mroczkowską. Tematem wiodącym była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci. Głównym celem prelekcji było zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać w sieci na nastoletnich użytkowników, gdyż grupą szczególnie narażoną na zagrożenia w sieci, są dzieci i młodzież. Dla tej grupy osób Internet jest nieodłącznym elementem codziennej aktywności, nauki i zabawy. Pani aspirant szczegółowo omówiła szereg negatywnych zjawisk związanych z korzystaniem z Internetu, takich jak: główne obszary występowania cybeprzemocy i jej skutki, zjawisko ,,hejtu", odpowiedzialność karna za cyberprzemoc oraz uzależnienie od Internetu. Zwróciła uwagę na zabezpieczanie dostępu do swoich kont na portalach społecznościowych oraz poczty w celu zapobiegania włamaniom i ochrony swoich danych osobowych. Ostrzegała uczniów przed pochopnym udostępnianiem w Internecie swoich danych, zdjęć i filmów. Radziła, co robić, żeby nie stać się ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli filmiki edukacyjne oraz prezentację multimedialną. Na zakończenie mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.Dziękujemy naszemu Gościowi za ciekawą i pouczającą prelekcję.
The Big Challenge.
LAUREACI KONKURSU POWIATOWEGO
Miło nam poinformować, iż uczniowie naszej szkoły: Robert Jacuński i Aniela Kozicka zostali laureatami powiatowych konkursów o tematyce antynikotynowej, organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim z okazji Powiatowych Obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Źródło zdjęć: http://powiat-nowomiejski.pl
Mistrzostwa Powiatu w Badmintonie Drużynowym (Kurzętnik, 21.11.2019 r.)
21.11.2019 r. w hali Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Badmintonie Drużynowym – Igrzyska Dzieci rocznika 2007 i młodsi. Uczestniczyły w nich reprezentacje dziewcząt i chłopców wszystkich szkół podstawowych z gminy Kurzętnik: Tereszewo, Marzęcice, Brzozie Lubawskie , Kurzętnik oraz spoza gminy – uczniowie z Zajączkowa. Grano systemem „każdy z każdym”, a więc każda drużyna rozegrała 4 spotkania. Dziewczęta z naszej szkoły wygrały wszystkie mecze i zajęły I miejsce w powiecie. Drużyna chłopców z Brzozia Lub. uległa jedynie uczniom z Tereszewa i uplasowała się na II miejscu. Gratulujemy. Składy drużyn: dziewczęta – R. Cegielska, D. Patalon, O. Płotka, chłopcy – P. Margalski, B. Szelągowski.
8
Wirtualny Festiwal
Dnia 21.11.2019r. uczniowie klasy VII: Aleksandra Auda, Nikola Styborska, Oliwia Gawińska, Piotr Waruszewski, Rafał Kowalski oraz uczniowie klasy VIII : Klaudia Stumska, Nikola Rydzińska, Arkadiusz Urbański, Maciej Płotka, Mateusz Marchlewski, Kajetan Czajkowski w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej uczestniczyli Wirtualnym Festiwalu organizowanym przez CEO. Jest on interaktywną formą, w której drużyny z różnych miejscowości z całej Polski uczestniczą we wspólnej zabawie online. Festiwal składał się z 6 krótkich zadań, mających na celu zwrócenie uwagi młodzieży na kluczowe wyzwania globalne współczesnego świata, takie jak zmiana klimatu, migracje i równość płci. Zagadnienia budzące zainteresowanie edukacji globalnej i tematy ważne z perspektywy Celów Zrównoważonego Rozwoju, które w 2015 roku zostały przyjęte przez 193 państwa członkowskie ONZ w ramach Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju i mają zostać osiągnięte do 2030 roku. Uczniowie i uczennice wykonywali zadania i przesyłali odpowiedzi na przerwach między lekcjami. Drużynie z klasy VII udało się wykonać wszystkie zadanie i otrzymali oni pamiątkowy dyplom. Do działań w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej przyłączyło się również Szkolne Koło Wolontariatu, które w czasie przerw rozdawało ulotki na temat topnienia lodowców, zmian klimatycznych. Akcję koordynowała Karolina Karbowska.
8
„Piękna Nasza Polska Cała”.
Dnia 21 listopada 2019 r. dzieci z punktu przedszkolnego wspólnie upiekły chleb w ramach projektu „Piękna Nasza Polska Cała”.
Z tej okazji do przedszkola zaprosiliśmy niezwykłych gości: babcię Nikosia - Panią Irenę Czepek z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzoziu Lubawskim oraz mamę Pawełka - Panią Marię Dworznik.
Dzieci brały udział w łączeniu produktów, poznały poszczególne etapy wykonania chleba. Była to kontynuacja działań pod hasłem „Być dobrym jak chleb” - symbol polskiej gościnności i otwartości. Przedszkolaki bardzo cieszyły się ze wspólnej pracy. Miały okazję do nabywania umiejętności współpracy w zespole, czekania na swoją kolej, rozwijały cierpliwość i wytrwałość. Dowiedziały się jakie produkty są potrzebne do zrobienia ciasta.
W ramach projektu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury Pani Irena Czepek przeczytała bajkę pt. „Kicia Kocia gotuje” A. Głowińskiej.
Serdecznie dziękujemy Pani Irenie Czepek oraz Pani Marii Dworznik za odwiedziny, wspólną pracę i miło spędzony czas.
12
"Szkoła do hymnu".
Mistrzostwa Powiatu w Badmintonie Drużynowym- 20.11.2019 r. (Kurzętnik)
20 listopada 2019 roku w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Krzętniku odbyły się Misrzostwa Powiatu w Badmintonie Drużynowym Dziewcząt i Chłopców rocznika 2005 i młodszych. Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim reprezentowała drużyna dziewczą w składzie Klaudia Stumska i Nikola Rydzińska. Dziewczęta nie miały sobie równych i w rywalizacki gry "każdy z każdym" wygrały wszystkie mecze, wyprzedzając reprezentacje szkół z Kurzętnika, Tereszewa, Mroczna oraz Zajączkowa. Do zawodów dziewczęta przygotowywały sie pod kierunkiem Pana Ryszarda Krajnika. Gratulacje!
Uczniowie zwiedzili zakład słynący z produkcji makaronu „Irwega” w Małych Bałówkach.
Dnia 20 listopada, w ramach doradztwa zawodowego, uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą i rodzicami uczestniczyli w wyjeździe, który miał na celu ułatwienie wyboru dalszej drogi edukacyjnej. Uczniowie zwiedzili zakład słynący z produkcji makaronu „Irwega” w Małych Bałówkach. Właściciel firmy Pan Wiesław Gostkowski oprowadził nas po zakładzie, omówił pracę maszyn i urządzeń, przedstawił historię powstania firmy. Siódmoklasiści z zainteresowaniem słuchali, jak zostały wprowadzane innowacje i przebiegał rozwój technologiczny w zakładzie przetwórstwa spożywczego.Dziękujemy Panu Wiesławowi Gostkowskiemu za ciepłe przyjęcie, za możliwość obejrzenia zakładu oraz prezentację specyfiki pracy.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
20 listopada 2019 r. w grupach przedszkolnych obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. To ważne wydarzenie ma nam przypominać i zwracać uwagę na dzieci, w kontekście praw im przysługujących.
Przedszkolaki dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu, mówiły o tym, co może powodować, że mały człowiek jest smutny. Słuchały bajek o tematyce związanej z prawami dziecka. Uczestniczyły w różnych zabawach przybliżających im swoje prawa. Na koniec dzieci wspólnie wykonały plakat obrazujący prawa dziecka.
1
Archiwum Aktualności