• Pedagog szkolny

środa - godz.   9.00  - 12.30

czwartek - godz.  8.30 - 12.30

piątek - godz.   8.30  - 12.30

Czym w ogóle jest DYSLEKSJA?

Dysleksja, są to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym. Spowodowane są zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji, uwarunkowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.

DYSLEKSJA - specyficzne trudności w czytaniu;

DYSORTOGRAFIA - specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (w tym błędy ortograficzne);

DYSGRAFIA - niski poziom graficzny pisma.

A jakie są jej objawy?

Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu ujawniają się dopiero w szkole. W wieku przedszkolnym można zauważyć objawy, które cechują tzw. dzieci ryzyka dysleksji np.

• opóźniony rozwój mowy;
        • mała sprawność i koordynacja ruchów podczas zabaw ruchowych, samoobsługi, rysowania i pisania (brzydkie pismo);
        • wadliwa wymowa, trudności z wypowiadaniem złożonych słów, błędy gramatyczne;
        • trudności z różnicowaniem głosek podobnych oraz z wydzieleniem sylab, głosek ze słów i ich syntezą;
        • trudności z wykonywaniem układanek i odtwarzaniem wzorów graficznych;
        • oburęczność;
        • mylenie prawej i lewej ręki;
        • trudności w czytaniu pomimo dobrej inteligencji oraz braku zaniedbania środowiskowego i dydaktycznego;
        • trudności z opanowaniem poprawnej pisowni: pismo zwierciadlane, mylenie liter podobnych pod względem kształtu (p-b-d-g), liter odpowiadających głoskom zbliżonym fonetycznie, opuszczanie liter, błędy ortograficzne pomimo znajomości zasad ortografii.

Zachęcamy do pogłębienia wiedzy na temat dysleksji:

Dysleksja w internecie - http://dysleksjarozwojowa.wordpress.com/

Rady dla rodziców - http://dysleksjarozwojowa.wordpress.com/2012/03/07/rady-dla-rodzicow-dzieci-z-dysleksja-3/

Poćwicz online - http://dzieciece.home.pl/dysleksja/start.html

Źródło -Polskie Towarzystwo Dysleksji www.ptd.edu.pl

Drogi Uczniu, zwróć się do pedagoga szkolnego jeżeli:

• Nie radzisz sobie z programem nauczania i chcesz rady i pomocy z tym związanej;
        • Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać;
        • Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny;
        • Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem;
        • Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem;
        • Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej;
        • Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób;
        • Chciałbyś z kimś porozmawiać;
        • Gdy ktoś naruszy Twoje prawa lub stosuje wobec Ciebie przemoc.

Drogi Rodzicu, zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

• Niepokoi Cię zachowanie dziecka;
        • Gdy Twoje dziecko ma trudności w nauce;
        • Chcesz porozmawiać o dziecku i relacjach między Wami;
        • Potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania;
        • Masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić;
        • Szukasz pomocy.

17. reguł wychowania dzieci /wg. J. Korczaka/:

1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba z mojej strony.
        2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa.
        3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz mi pomóc zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
        4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem.
        5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
        6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
        7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
        8. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć Twoją uwagę.
        9. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i robię się głuchy.
        10. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
        11. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dla tego nie zawsze się rozumiemy.
        12. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
        13. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w Ciebie.
        14. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cię o wyjaśnienie, poszukam go gdzie indziej.
        15. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
        16. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.
        17. Nie bój się miłości. Nigdy.