W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uroczysta akademia w naszej szkole rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w ramach finału akcji Szkoła do hymnu. Następnie uczniowie klasy VI wraz z zespołem wokalnym "Orlątka" omówili przyczyny utraty przez Rzeczpospolitą suwerenności. Przypomnieli o zbrojnych, dyplomatycznych oraz artystycznych działaniach, dzięki którym po 123 latach wolność została przez naszą Ojczyznę odzyskana. Na zakończenie tej ważnej lekcji patriotyzmu i historii Dyrektor Szkoły Pani Anna Błaszkowska wręczyła nagrody laureatom konkursu plastycznego oraz konkursu recytatorskiego Drogi do Niepodległej.
Aktualności
Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości
- 28
Koncert niepodległościowy "Dźwięki wolności"
Listopad to miesiąc refleksji i zadumy nad przemijalnością i kruchością naszego życia. To także miesiąc, w którym obchodzimy najważniejsze święto dla wszystkich Polaków – Narodowe Święto Niepodległości Uczniowie należący do Szkolnego Zespołu Wokalnego "Orlątka" śpiewem i piosenką uczcili 103 rocznicę tego wydarzenia. Koncert uczniów naszej szkoły był potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności dla wszystkich Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. Niech pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę pozostanie głęboko w naszych sercach i pamięci! Chwała i cześć bohaterom!
72
Podziękowanie z rąk Pary Prezydenckiej
Jest nam niezmiernie miło Państwa poinformować, iż otrzymaliśmy podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wraz z pamiątkowym egzemplarzem książki „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, za włączenie się do akcji Narodowego Czytania 2021. Jest to niewątpliwie miłe wyróżnienie dla szkoły i organizatorów akcji,
Książka będzie stanowiła miłą pamiątkę i na pewno wzbogaci księgozbiór biblioteki szkoły.Dziękujemy serdecznie !
"Profilaktyka oczami młodzieży z Gminy Kurzętnik"
Klasy V i VII wzięły udział w konkursie "Profilaktyka oczami młodzieży z Gminy Kurzętnik" organizowanym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zadaniem uczniów było przygotowanie filmiku będącego antyreklamą niebezpieczeństw wynikających m.in ze spożywania alkoholu, środków odurzających, czy też tych płynących z korzystania z Internetu. Klasa V zajęła w konkursie 2. miejsce. Dzisiaj uczniowie odebrali nagrodę - bon w wysokości 700 zł - z rąk Wójta Gminy Kurzętnik, Wojciecha Dereszewskiego oraz Sekretarz Gminy - panią Magdaleną Rynkowską.
1
Europejski Tydzień Kodowania
Eu Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczniów. Młodsze i starsze klasy naszej szkoły brały udział w tej akcji. Uczniowie pracowali z różnymi narzędziami, między innymi programowali w Scratch, na platformie Code.org, w programie Phyton, programowali Photony i roboty z klocków Lego Mindstorms.
10
Nasza "Szkoła pamięta"
#SzkołaDoHymnu
Już po raz czwarty zachęcamy uczniów i nauczycieli, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku będzie to środa, 10 listopada. W ten sposób chcemy włączyć społeczności szkolne we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zapraszamy na koncert
Kodujemy z Małym Misiem
Dzieci z punktu przedszkolnego oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych wprowadzających dzieci w świat kodowania. Podstawowe zagadnienia programistyczne można wdrażać podczas zabaw bazujących wyłącznie na aktywności dzieci . Dlatego też, przedszkolaki swoją przygodę z kodowaniem rozpoczynają na dywanie w sali dydaktycznej. Nauczyciele codziennie proponują dzieciom zabawy z wykorzystaniem maty, obrazków oraz robotów edukacyjnych Photon. Zajęcia, starannie dobrane do potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci, rozwijają logiczne myślenie i umiejętności matematyczne, pobudzają wyobraźnię i kreatywność, uczą współdziałania. Kodując realizujemy kierunki polityki MEiN na rok szkolny 2021/2022
25
"Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury"
Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego oraz punktu przedszkolnego biorą udział w projekcie "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury".
Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa, zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom − uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych;
W ramach projektu będziemy realizować poszczególne moduły:
- Czytamy razem z Małym Misiem
- Kodujemy razem z Małym Misiem
- Opowiem Wam o Polsce
- Misiowe recepty na pozytywne myślenie
- Misiowy Bajarz
- Misiowe zajęcia pod chmurką
Projekt jest zgodny kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022.
#Szkoła Pamięta 2021
Już po raz trzeci przyjęliśmy zaproszenie do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Jest to przedsięwzięcie, które odbywa się w okresie szczególnej zadumy, kiedy wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Działanie ma na celu zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. W tym roku DH im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim wraz z p. Żanetą Gorczyńską uporządkowała bezimienne i opuszczone groby w okolicy oraz odwiedziła cmentarz parafialny, gdzie p. Ryszard Krajnik przybliżył harcerzom postacie zasłużone w najbliższym środowisku oraz byłych pracowników i tragicznie zmarłych uczniów naszej szkoły. Pozostali nauczyciele również włączyli się wraz z wychowankami w tej akcji. Uczniowie klas odwiedzili cmentarze w Brzoziu Lubawskim i zapalili znicze na grobach zmarłych. Udział w akcji wiąże się z otrzymaniem pamiątkowego dyplomu od Ministra Edukacji i Nauki.
40
Zbiórka dla "Przytul Psisko"
29 października 2021 r. odbyła się zbiórka dla Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt ,,Przytul Psisko", organizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.
7
"Pasowanie na Przedszkolaka" w grupie „WESOŁE NUTKI” oraz "Pasowanie na Starszaka" w grupie „SŁONECZKA”
W dniach 27-28 października 2021 r. w naszej szkole odbyły się uroczystości „Pasowania na Przedszkolaka” oraz „Pasowania na Starszaka”. Pasowania dokonała Pani Dyrektor Anna Błaszkowska, która w słowach skierowanych do przedszkolaków, życzyła im wielu sukcesów oraz przekazała upominki dla całej grupy. W uroczystości uczestniczyły również Przedstawicielki Rady Rodziców: pani Milena Kozicka oraz zastępca przewodniczącej Rady Rodziców pani Beata Wardowska -Czepek, które również skierowały życzenia do przedszkolaków oraz przekazały upominki od Rady Rodziców. Dzieci przedstawiły swoje umiejętności artystyczne rozwijane do tej pory w przedszkolu: śpiewały piosenki, tańczyły, recytowały wiersze. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i oraz słodkie upominki.
52
Działania związane z OTK
W ramach działań związanych z Ogólnopolskim Tygodniem Kariery, uczniowie klas IV-VIII przygotowali plakaty związane z wybranymi zawodami. Uczniowie pracowali pod kierunkiem wychowawców. Następnie prace umieścili na drzwiach klas. Na holu szkolnym pojawiła się również gazetka informująca o Ogólnopolskim Tygodniu Kariery.
"Mój wymarzony zawód"
Uczniowie klas I-III uczestniczyli w konkursie plastycznym „Mój wymarzony zawód”. Zadanie polegało na zobrazowaniu zawodu, który uczniowie chcieliby wykonywać w przyszłości. Jury przyznało 3 pierwsze miejsca następującym uczniom: Wiktorowi Rochewiczowi z klasy I, Marcinowi Szałkowskiem z klasy II i z klasy III, Paulinie Klimek. Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody. Konkurs był działaniem związanym z Ogólnopolskim Tygodniem Kariery.
Międzynarodowy Dzień Białej Laski
Po raz kolejny włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski pod hasłem „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” w celu upowszechniania informacji dotyczących funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku. W dniach 13-20 października na lekcjach zostały przeprowadzone prelekcje, przybliżające uczniom w.w. problematykę. Na zajęciach uczniowie próbowali odczytać teksty zapisane alfabetem Braille`a, wykonali tytuły lektur szkolnych alfabetem Braille`a oraz przestrzenne prace plastyczne umożliwiające rozróżnianie elementów przez dotyk. Dzięki współpracy z Fundacją Świat Według Ludwika Braille’a szkoła pozyskała interesujące broszury informacyjne pt. „Zaprzyjaźnij się z OSOBĄ NIEWIDOMĄ”. Pani Magda Wiśniewska – tyflopedagog z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście Lubawskim zaprezentowała przyrządy ułatwiające funkcjonowanie w rzeczywistości szkolnej pomocne osobom słabowidzącym i niewidomym: kalkulator mówiący, lupy, folia i linijka powiększająca, zeszyty z powiększoną liniaturą. Ponadto uczniowie mieli możliwość zapisu tekstu na tabliczce oraz metkownicy brajlowskiej. W akcję włączyła się Drużyna Harcerska im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim. Zdjęcia z podjętych działań zostały przedstawione na portalu eTwinning TwinSpace.
9
Ogólnopolski Tydzień Kariery
W naszej szkole, w ramach trwającego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, uczniowie klas I-III przebrali się za wybrane zawody. 18 października na szkolnych korytarzach pojawili policjanci, strażacy, lekarze, malarze i inne przebrania. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i była okazją do poznania różnych profesji.
#DzieciUcząRodziców
Już po raz trzeci uczniowie klas I-III wzięli dział w III edycji programu #DzieciUcząRodziców. Pierwsze zajęcia odbyły się pod hasłem „Bezpieczny uczeń”.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji:
Kolejna odsłona cyrkowych „sztuczek”
Uczniowie z Klubu Małego Cyrkowca, tym razem pod kierunkiem animatora z FUNstan uczyli się sztuki żonglowania flawerstickami oraz chodzili „ po linie”, czyli slackliningu. Utrwalali również poznane wcześniej umiejętności. Zajęcia były pełne wrażeń i pozytywnych emocji, za które bardzo dziękujemy. Kolejna odsłona cyrkowych „ sztuczek”. Uczniowie z Klubu Małego Cyrkowca, tym razem pod kierunkiem animatora z FUNstan uczyli się sztuki żonglowania flawerstickami oraz chodzili „ po linie”, czyli slackliningu. Utrwalali również poznane wcześniej umiejętności. Zajęcia były pełne wrażeń i pozytywnych emocji, za które bardzo dziękujemy.
40
Warsztaty z psychologiem
15 października 2021 roku w klasie III i VII odbyły się dwugodzinne warsztaty z zakresu konstruktywnych relacji społecznych. Warsztaty przeprowadziła pani psycholog Magdalena Sienkowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim. Celem zajęć było budowanie zaufania w zespole klasowym oraz relacji opartych na współpracy i zrozumieniu – zrozumienie różnorodności zachowań i potrzeb innych osób w grupie.
Archiwum Aktualności